BT138-600E/DGQ
Product Categories
Contact Now
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Visit Website
City:beijing
Province/State:beijing
Country/Region:china
Contact Person:MissSellina
Contact Now
BT138-600E/DGQ
Ask Latest Price
Video Channel
Category :Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status :Active
Mounting Type :Through Hole
Package :Tube
Voltage - Off State :600 V
Series :-
Mfr :WeEn Semiconductors
Supplier Device Package :TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) :12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Operating Temperature :125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :90A, 100A
Package / Case :TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration :Single
Current - Hold (Ih) (Max) :30 mA
Base Product Number :BT138
Triac Type :Logic - Sensitive Gate
Description :TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220F
more
Add to Cart
Find Similar Videos
View Product Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 12 A Through Hole TO-220F